Elbląg jest miastem posiadającym niewątpliwie długą i ciekawą historię, która odbija się w jego zabytkach i zainteresowaniu turystów, którzy od lat przyjeżdżają tu po to, aby zapoznać się z jego zakątkami. Elbląg znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, jest najstarszym miastem w województwie i jednocześnie jednym z najstarszych miast w Polsce. Pod kątem geograficznym jest ono położone przy ujściu rzeki Elbląg to Zalewu Wiślanego.

Historia i zabytki w Elblągu

Elbląg był miastem, które zostało wzniesione przez Krzyżaków, już w 1246 roku uzyskało ono przywileje miejskie. Wzniesiono tutaj potężny zamek krzyżacki, który był jednym z ważniejszych na tych terenach. Mieszkańcy miasta głównie trudnili się handlem, w tym handlem morskim. Niestety, z czasem Elbląg zaczął tracić na znaczeniu na rzecz innych miast portowych, między innymi Gdańska. Rozkwit miasta przypadał na XVI i XVIII wiek, kiedy to Stefan Batory walczył ze zbuntowanym Gdańskiem, dlatego cały import i eksport przechodził wtedy przez Elbląg.

W Elblągu znajduje się wiele unikatowych zabytków. Najważniejsze z nich to kościół katedralny św. Mikołaja, który pochodzi z XIII-XV wieku, Brama Targowa wzniesiona w 1309 roku, która jest pozostałością miejskich fortyfikacji, zabytkowe kamieniczki, pozostałości zamku krzyżackiego, liczne kościoły z okresu średniowiecznego – Bożego Ciała, Świętego Ducha, św. Jerzego, bł. Doroty, św. Antoniego, św. Wojciecha. Ciekawym zabytkiem jest też ścieżka kościelna, która jest wąskim przejściem między kamienicami, które łączy kościoły na starym mieście. Ponadto warto zobaczyć i odwiedzić pałac Augusta Abbega, ratusz staromiejski oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne z ciekawymi eksponatami.

Atrakcje w Elblągu i okolicach

Znany jest też Kanał Elbląski ze słynnymi pochylniami z torami kolejowymi to przetaczania statków, którego fragment jest uznany za zabytek techniki i pomnik historii. Jest to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce, którego długość wynosi ponad 84 kilometry.

Powrót do góry
facebook